Легалізація трудових відносин і заробітної плати

Сьогодні чимало громадян живуть днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим вигодам, чим сприяють розвитку такого негативного явища як «тіньова зайнятість» (використання найманої праці без офіційного працевлаштування). У таких випадках роботодавець не перераховує внески на обов’язкове державне соціальне страхування за найманих працівників.

Проблема тіньової зайнятості має дві сторони:

  • нагальну – це недоотримання коштів місцевими бюджетами та несплата єдиного соціального внеску, з якого виплачується пенсія;
  • і ту, яка проявиться значно пізніше, а саме — втрата права на пенсію. І це – гарантована бідність. 

Відсутність легальних трудових відносин позбавляє працівників захисту від незаконного звільнення, соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання, цілої низки інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним трудовим законодавством, призводить до втрати страхового стажу і, як наслідок, до втрати права на призначення пенсії за віком.

Можливо, ще не всі знають, що сьогодні для пенсії необхідно як мінімум 26 років страхового стажу. Щороку розмір необхідного стажу буде збільшуватися на 1 рік до 35 років. Якщо ти працюєш нелегально – пенсії не буде, єдине, на що можна розраховувати, причому тільки у дуже поважному віці – це соціальна допомога. 

Конституція України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя, отримуючи у винагороду за працю заробітну плату, не нижчу за визначену законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності й господарювання. 

Проте, як показує практика, окремі роботодавці свідомо ігнорують положення Основного Закону, виплачуючи працівникам зарплату чи її частину «в конвертах». 

За таке безвідповідальне ставлення роботодавців до своїх працівників, а саме – недотримання ними норм виплат та інші порушення трудових відносин чинне законодавство передбачає значні фінансові санкції. 

Варто зауважити, що у 2019 році штрафи до роботодавців, які використовують найману працю без належно оформлених з працівниками трудових відносин, є досить високими, тому кошти, заощаджені за рахунок застосування схем ухилення від сплати страхових внесків чи їх мінімізації, порівняно з матеріальними втратами у вигляді штрафних санкцій, є мізерними. 

Новоодеське об’єднане управління закликає роботодавців неухильно дотримуватися норм трудового законодавства, аби самим не зазнавати фінансових втрат та забезпечити соціальний захист, гідну зарплату та майбутню пенсію своїм працівникам. 

Наголошуємо, що контролювати сплату внесків роботодавцем можливо за допомогою Веб-порталу Пенсійного фонду України.

Завдяки Веб-порталу користувачі мають можливість:

  • отримувати інформацію, накопичену в базі даних персоніфікованого обліку, здійснювати контроль за даними, що вносяться до системи персоніфікованого обліку та впливають на пенсійні права (для працюючих);
  • отримувати відомості з власної пенсійної справи щодо суми призначеної пенсії, з урахуванням усіх надбавок, виду пенсій, закінчення строку виплати пенсії тощо (для пенсіонерів);
  • подавати заяву-запит на попереднє замовлення документів, а саме: виписки із системи персоніфікованого обліку, виписки із пенсійної справи (для пенсіонерів), виписки про стан розрахунків з Пенсійним фондом України (для страхувальників);
  • подавати заяви про призначення пенсії та заяви про перерахунок пенсії у зв’язку з набутим страховим стажем до органів Фонду (для пенсіонерів);
  • записатись на прийом до органу Пенсійного фонду з можливістю вибору часу, зручного для відвідування, подавати скарги до органів Фонду.

Усі послуги Веб-порталу безкоштовні.

Користувачі, які мають електронний цифровий підпис, можуть без зайвих зусиль увійти до Веб-порталу. Якщо електронний цифровий підпис відсутній, для реєстрації на Веб-порталі електронних послуг необхідно особисто звернутись до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання з паспортом і ідентифікаційним кодом і написати заяву, згідно якої вам буде призначено код для реєстрації.