Біль Афганістану - в наших серцях

Час вибрав саме їх. За велінням долі вони потрапили у вир жорстокої війни, про яку тодішні політики, приховуючи правду, говорили як про «афганські події». За десятиліття, що минули, історія дала свою оцінку й назвала поіменно недолугих керманичів, на чиїй совісті смерті тисяч людей.

Але солдати й офіцери 80-их років минулого століття виконували наказ – так вимагає воїнська присяга. Вони залишалися їй вірними, проливаючи кров на замінованих дорогах і гірських перевалах. Втрачали друзів, не раз думали, що, можливо, цей день для них – останній. Та їх незмінним ідеалом і сутністю в тій жахливій війні були Доблесть, Відвага і Честь. Не прагнули слави і нагород. Просто їх вибрав час...

Через пекельний вогонь Афганістану пройшли 620 тисяч військовослужбовців, із них 160 тисяч – із України. У бойових діях брали участь три тисячі жителів Миколаївщини, з них 70 наших земляків. 14 воїнів-інтернаціоналістів нагороджені медалями «За відвагу» та «За бойові заслуги», Ю. О. Гаврюткін, М. О. Гурич, В. Л. Лебідь – Орденом Червоної Зірки. Цієї нагороди за військові подвиги удостоєні посмертно наші земляки Ю. В. Сіваченко і О. І. Прокопчук.

У центральному сквері з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав зібралися керівники району й міста, громадськість, учителі та учні навчальних закладів. Згадали всіх, хто приймав бойове хрещення в краю вогню і піску, хто повернувся додому, і кого доправили «чорні тюльпани»...

Воїни-афганці – жива легенда, приклад гідності й відданості Батьківщині. Тому їх життєвий досвід безцінний для молодого покоління. За активну життєву позицію, участь у військово-патріотичному вихованні учнів ветеранам Афганістану дякував голова райдержадміністрації Є. В. Вербін:

– Ми пишаємося тим, що на Новоодещині живуть такі мужні, вольові, небайдужі люди. У героїчному літописі району назавжди залишаться ваші імена. У цей тяжкий час, коли наші земляки боронять незалежність держави на Сході, вони приймають від вас естафету неухильного виконання військового обов`язку. Запевняю, що влада буде й надалі підтримувати районну спілку воїнів-інтернаціоналістів і запасу, сприяти втіленню ваших ініціатив.

Із найкращими побажаннями і вдячністю до ветеранів Афганістану звернулася заступник голови районної ради В. В. Горлач:

– Спасибі, що ви на передньому краї всіх важливих справ у районі. Це благодійні акції, військово-спортивні заходи. Ваш авторитет у територіальних громадах незаперечний. Зичу всім злагоди, благополуччя, міцного здоров`я, і щоб нарешті настав мир у нашій країні.

За активну життєву позицію, громадську діяльність, участь у військово-патріотичному вихованні молоді Почесною грамотою райдержадміністрації та районної ради керівники району нагородили П. Л. Андрійчука, С. О. Волошина, В. Г. Гіржова, М. О. Гурича, Л. М. Деркача, М. В. Довбнюка, В. І. Іваніна, В. Л. Лебідя, О. А. Пигара, Ф. О. Рибакова, О. М. Хомича.

Теплі слова адресували винуватцям урочистостей міський голова О. П. Поляков, військовий комісар районного військового комісаріату підполковник О. І. Голубєв, голова районної спілки воїнів-інтернаціоналістів і запасу Ю. О. Гаврюткін.

Юрій Олександрович вручив медаль «За благодійність» Воронцівському сільському голові І. П. Осьмаку. Також були відзначені грамотами районної організації воїнів-інтернаціоналістів і запасу учні Новоодеської гуманітарної гімназії – екскурсоводи музею бойової слави М. Гетьманко, Т. Карпичева, В. Лапко, О. Решетнік, А. Сластіна, Р. Трибушенко.

... Біля підніжжя пам`ятного знака воїнам-афганцям замайоріли червоні гвоздики, нагадуючи про пролиту кров бійців. Вічна їм шана! Не забуваймо, що історична пам`ять робить нас сильнішими.

Олена Мельниченко

Фото Сергія Кожевнікова