Реформування самоврядування – необхідність і шанс

12 червня відбулося засідання «круглого столу» з обговорення Концепції місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. У ньому взяли участь колишні керівники органів місцевого самоврядування району, працівники апарату та депутати районної ради, представники міської й сільських рад.

У вступному слові заступник голови районної ради В. В. Горлач зауважила, що уряд налаштований на проведення цієї реформи, адже це потреба суспільства, шанс зробити важливий крок уперед у державному будівництві. Її втілення залежить від підтримки суспільства. Для цього й організовано широке обговорення концепції.

– Ми маємо роз’яснювати людям основні положення Концепції, почути їхні думки і, за необхідності, надати пропозиції щодо зміни окремих її положень. Сьогодні ми робимо перший крок на цьому шляху, – сказала Валентина Василівна.

Про мету та основні завдання Концепції доповів начальник юридичного відділу районної ради О. О. Довгань. Суть Концепції полягає в управлінській та бюджетній децентралізації влади. Разом із повноваженнями на місця передаватимуться і кошти, якими розпоряджатимуться органи місцевого самоврядування. Таким чином, громади зможуть ефективно розв’язувати свої нагальні проблеми, утримувати в належному стані об’єкти соціальної сфери тощо.

В. В. Горлач роз’яснила присутнім механізм реалізації Концепції. Він передбачає два етапи. Перший – підготовчий. Він передбачає внесення змін до Конституції та інших законів України з тим, щоб

- утримувати виконавчі органи обласних і районних рад та розділити повноваження між ними;

- реалізувати право територіальних громад на добровільне об’єднання, передбачивши державну підтримку об’єднаним громадам протягом п’яти років;

- врегулювати нову систему адміністративно-територіального устрою тощо.

Другий етап, крім іншого передбачає:

- удосконалення системи планування територіальних громад;

- проведення місцевих виборів з урахуванням реформованої системи.

Заступник керівника виконавчого апарату районної ради, керуюча справами І. М. Чубук пояснила, що Концепція передбачає дві моделі структури органів місцевого самоврядування: базового рівня – село, селище, місто і регіонального – район, область.

Територіальні громади на основі загального, рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування обирають депутатів сільської, селищної, міської рад та сільського, селищного, міського голів, які і очолюватимуть відповідні виконкоми.

Депутатів районної та обласної рад обиратимуть на мажоритарній основі. Голів районної й обласної рад, заступників і секретарів відповідних рад обирають із числа депутатів.

Голови рад вносять на затвердження ради пропозиції щодо структури органів, ради, виконавчого комітету тощо.

– Найголовнішою передумовою успішної децентралізації влади та реформування системи місцевого самоврядування повинно стати забезпечення фінансової самодостатності громад, – вважає начальник фінансового управління райдержадміністрації, депутат міської ради С. М. Васильєв.

Сергій Миколайович зауважив, що всі місцеві бюджети (крім Костянтинівської сільської ради) дотаційні. Для того, щоб їх наповнити, треба провести зміни в законодавстві. Зокрема: обов’язковим має стати декларування доходів одноосібників; податкові надходження від господарської діяльності відокремлених підрозділів юридичних осіб мають залишатися на місцях діяльності, а не за місцем їх реєстрації. Для Новоодещини ці питання актуальні, бо з 2640 одноосібників третина не задекларувала доходи за 2013 рік; 26 філій, розташованих на нашій землі, сплачують податки в інші області та райони.

Про можливості розвитку міста Нова Одеса в умовах реалізації Концепції місцевого самоврядування розповіла секретар міської ради О. П. Пустовойтенко.

В обговоренні взяла участь колишній секретар райвиконкому О. І. Байбарак. Вона розповіла про структуру і завдання виконкому тих років і зазначила, що бюджет району тоді не був дотаційним.

Депутати дискутували щодо доцільності укрупнення територіальних громад. А от із тим, що реформувати місцеве самоврядування потрібно, погодилися всі, бо це шанс об’єднати Україну, зробити її демократичною, заможною державою.

Наталія Крикун.